راهنمای خرید دوربین مداربسته دیجیتال

باید بدانید که مهم‌ترین وظیفه‌ی لنز یک دوربین مداربسته جمع نمودن نور بوده و گشادی لنز به معنای  شعاعی از لنز که باز می‌شود می‌باشد و به‌طور معمول این میزان گشادی، به‌وسیله یک عدد عنبیه تحت کنترل قرار می‌گیرد.

هرچقدر شعاع باز شدن لنز یا گشادی لنز بالاتر باشد نور بیشتری به فیلم یا سنسور (اگر دوربین مدار بسته دیجیتال باشد) خواهد رسید.

اپرچر با F و یک عدد به همراه آن قابل تشخیص است. برای مثال F2.8 یا F/2.8 هر چه قدر این عدد کوچک‌تر باشد شعاع باز شدن لنز یا گشادی آن بیشتر می‌باشد.

 در حال حاضر در دفترچه راهنمای برخی از دوربین‌ها به‌جای مثلاً F2.8 آن را به صورت ۲،۸ اپرچر بیان می‌کنند. معمولاً تعداد زیادی از دوربین‌های معمولی دارای گشادی لنز ثابت بوده اما در دوربین‌های مداربسته حرفه‌ای‌تر میزان گشادی لنز دارای یک محدوده‌ی متغیر و قابل انتخاب توسط کاربر و یا به صورت خودکار است.

بزرگ‌ترین اپرچر این امکان را به شما می‌دهد که میزان نور بیشتری از لنز عبور نموده و به سنسورها برسد، تا تصاویری با یک موضوع واضح و پشت زمینه تار بگیرید به این صورت کمک می‌نماید تا شاتر سریع‌تر عمل کرده و امکان سرعت بالای شاتر با عمق کم تصویر را می‌دهد.

 کمترین اپرچر به شما این توانایی را می‌دهد تا در یک روز آفتابی از شاتر با سرعت‌پایین استفاده نموده و بدین ترتیب حرکت‌ها را به نمایش بگذارید.

مثل حرکت آب در یک رودخانه یا چرخ های ماشین در حال حرکت 

یک مزیت دیگر اپرچر کوچک افزایش عمق تصویر هست و می‌توانید به‌وسیله آن عکس‌های زیبایی از مناظر بگیرید، به شکلی که قسمت دور تصویر واضح و شفاف مثل قسمت‌های نزدیک آن به نظر می‌آیند.


Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *